Warto/nie warto #4 ściski automatyczne MacAllister

Warto/nie warto #4 ściski automatyczne MacAllister

Temat ścisków będzie się przewijał co pewien czas. Ściski to taka rzecz, która ciągle jest potrzebna na stolarni. Wcale nie muszą służyć do ściskania klejonego materiału. Znakomicie przytrzymują, mocują, łączą, podtrzymują, rozwierają itp. Tylko wyobraźnia ogranicza ich zastosowanie.

Tym razem opiszę w dwóch słowach ściski automatyczne inaczej zwane jednoręcznymi. Na próbę zakupiłem 2 sztuki w Castoramie. Wyglądają na całkiem solidne, pomimo że wykonane częściowo z plastiku.

 

Ściski MacAllister

 

Tak jak większość ścisków tego typu, po przełożeniu jednej części zacisku o 180 stopni, ścisk zaczyna rozwierać materiały, czyli działa odwrotnie. Natomiast 90 % czasu pracy ściski po prostu ściskają i przytrzymują materiał np. podczas wiercenia.

A więc, ściski po dwóch dniach okazały się ……. no? zgadnijcie…… taaaak, ZA MAŁE. Tzn są normalne, po prostu zabrakło mi wymiaru do konkretnej roboty. Pretensje mogłem mieć tylko do siebie.
Jeśli chodzi o pracę to po kilkunastu dniach wszystko jest w porządku.  Jedynym mankamentem który odkryłem jest niezbyt duża siła ściskania.
Nie wiem czy to kwestia wykonania i konstrukcji, czy ten typ ścisków po prostu tak ma. Tradycyjny ścisk śrubowy no oko ściska dwa razy mocniej.
Druga a właściwie kolejna denerwująca rzecz to niezbyt wygodny uchwyt. Co jak co ale ścisk ma z racji nazwy ściskać, a więc najpierw trzeba do niego przyłożyć siłę. I tutaj jest dość niewygodnie.

 

Ściski MacAllister

Po ok miesiącu jeden ścisk wyrobił się w środku, tzn w jednej konkretnej pozycji zamiast ściskać, przepuszcza i nie trzyma tak mocno jak trzeba. Ścisk śrubowy ma jednakowe parametry na całej długości.

Werdykt?.

Moim zdaniem nie warto. Niby są wygodniejsze od śrubowych, ale są droższe, bardziej plastikowe.
Argument ze są mega wygodne bo jednoręczne możecie włożyć między bajki. Sytuacje kiedy ich „jednoręczność ” przydała się naprawdę, mogę policzyć na palcach jednej ręki. A jak sobie przypomnę, to śrubowe też by dały radę, tylko trzeba by pokombinować.

 

Ściski MacAllister

Tagged , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *