Połączenia stolarskie: konfirmat

Połączenia stolarskie: konfirmat

Dziś pierwszy wpis dotyczący najpopularniejszych stosowanych w stolarce połączeń.
Mowa o połączeniu wkrętem typu konfirmat.

To specyficzny rodzaj wkrętu, skonstruowany do łączenia pod kątem prostym elementów z płyty wiórowej. Stosunkowo duża średnica i rzadki gwint, współgrają ze środkową warstwą płyty wiórowej.
Połączenia wykonuje się dość łatwo i szybko, potrzebna jest tylko wiertarka i specjalne wiertło.Połączenia stolarskie: konfirmat

Istnieje wiele rodzajów konfirmatów. Różnią się długością, średnicą, lub rodzajem gniazda.
Te najbardziej typowe mają średnicę trzpienia 6,4 lub 7 mm. Następnie jest kilkumilimetrowy odcinek o średnicy 10 mm i na końcu mała gzymka 11mm.
Gniazdo to najczęściej imbus 4mm, ale spotyka się również np gwiazdkę o rozmiarze PZ2 lub PZ3
TUTAJ poglądowe wymiary prosto od jednego z producentów.

Budowa i konstrukcja konfirmatów wymaga specjalnego wiertła do wykonywania połączeń. To trójstopniowe wiertło o średnicach dopasowanych do średnicy wkręta.
Można również wiercić na raty kilkoma wiertłami, jednak szybciej i dokładniej wykonacie to takim wiertełkiem:

wiertło do konfirmatów

Aby wykonać połączenie, należy przyłożyć i docisnąć oba łączone elementy i przewiercić dwa na raz. Bardzo ważne jest aby pod koniec wiercenia zrobić odpowiednią gzymkę pod łeb wkręta. Jeśli nawiercicie zbyt płytko, konfirmat podczas dociskania zgniecie laminat na płycie i połączenie będzie nieeleganckie.
Jeśli gzymka będzie zbyt głęboka, łeb wejdzie za głęboko i będzie ciężko go zamaskować. Należy pamiętać że to właśnie końcówka wkręta dociska elementy do siebie. Jeśli nawiercicie otwór zbyt głęboko i najdzie was pokusa aby cofnąć wkręt tak aby zlicował się z płaszczyzną płyty, wtedy połączenie nie będzie odpowiedni mocne.

Jako że wiercenie następuje przez dwa elementy naraz, możesz mieć problem z unieruchomieniem ich względem siebie. Co prawda połączenie zapewnia małą tolerancję i lekki luz, ale najlepiej zrobić od razu dokładnie a nie poprawiać. Pomocny może być ścisk kątowy, lub zwykły stolarski. Jeśli nie masz żadnego z nich, po prostu oprzyj element o ścianę, potem ustaw element prostopadły, dociśnij ręką oba i wierć. Po skręceniu jednym wkrętem, będzie ci łatwiej wiercić następne.
Po zamocowaniu, warto zaślepić widoczne łby wkrętów. Można użyć zaślepek pcv, lub samoprzylepnych w odpowiednim kolorze lub dekorze płyty.

zaślepki do konfirmatów

Pamiętaj, pierwszy konfirmat mocuj co najmniej 4-5 cm od krawędzi płyty. Rozmieszczenie konfirmatów zaplanuj co 15-20 cm. Np szafki kuchenne dolne o głębokości 560mm skręć 3 konfirmatami, szafki górne 2 konfirmatami.
Pamiętaj aby wkręt celował w środek płyty, tam są rzadsze wióry, wkręt wgryza się w nie i połączenie jest mocne i trwałe. Dobierz odpowiednie wiertło i pamiętaj o mocowaniu elementów podczas wiercenia.
To chyba tyle. Próbować i jeszcze raz próbować, na pewno się uda.

Tagged ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *