Koziołki stolarskie

Koziołki stolarskie

Przyszedł i do mnie ten moment, że zabrakło ręki do podtrzymania mebla. A w zasadzie to dopiero przyjdzie, bo mebel ma być długi (czyli wysoki) i szeroki (czyli szeroki). Na stole się nie zmieści, nie ma szans, stół duży, ale za mały na szafę 2000×1600. Trochę niebezpieczne jest podkładanie byle czego, bo mebel swoje waży. Decyzja podjęta w mgnieniu oka: buduję własne koziołki stolarskie.
Szybkie spojrzenie po warsztacie: są!. Stare listwy świerkowe ze starego wieszaka. Niezbyt solidne, ale świerk jest dość sprężysty, więc powinien wytrzymać. Miałem mały dylemat jakie zrobić: rozkładane czy takie super sztywne ze stałym rozstawem nóg i o stałej wysokości. Ale ze garaż mały, to i miejsca nie za wiele, więc będą składane.
Koziołki będą mieć po rozłożeniu ok 85 cm wysokości i 110 cm szerokości. Wysokość dopasowana do wysokości blatu stołu.

koziołki stolarskie

Materiału starczy akurat na dwie sztuki. Do tego jakieś stare malutkie zawiasy, wygrzebane z pudełka ze wszystkim. Kilka cięć, garść wkrętów i gotowe, koziołki na fest. I zadziwiająco wytrzymałe jak na takie skromne przekroje deseczek.

Pomijam estetykę wykonania. Jeśli będą intensywnie użytkowane, to po kilku miesiącach i tak będę poplamione farbami i takimi tam rzeczami. Akurat w tym miejscu mój zmysł estetyczny poszedł spać 🙂

Jedna sztuka ma takie małe wzmocnienia, blokujące nogi w odpowiednim położeniu. Minusem wzmocnienia jest to że nie można rozłożyć koziołków mniej lub bardziej. Tzn. można tylko po co wtedy wzmocnienie?

koziołki stolarskie

Drugi stojak nie ma tego ogranicznika. Popracują kilka dni i zobaczę. Albo usunę te usztywnienia, albo dołożę je do drugiego koziołka. i po kilku dniach okazało się że pod obciążeniem są tak stabilne ze nie ma potrzeby używania tych delikatnych poprzeczek. Szybko więc ich się pozbyłem :).

koziołki stolarskie

Świerk  to lekki i sprężysty materiał. Mam niewiele miejsca, więc stojaki miały być składane. Jeśli okaże się że stojaki są wiotkie, lub maja inne wady wynikające z konstrukcji, nie wykluczam że kiedyś je usztywnię.
Wszystko wyjdzie jak zwykle w praniu. Po złożeniu koziołki stolarskie zajmują niewiele miejsca, docelowo będą wisiały na ścianie.

koziołki stolarskie

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *