Jak to wszystko połączyć?

Jak to wszystko połączyć?

Brzmi strasznie?. Spoko, to tylko tytuł.

Łączenia elementów nie unikniemy, inaczej się nie da. Małe z dużymi, duże z małymi. Jako że ma to być temat raczej łatwy, opuszczę łączenia typowo stolarskie. Nie będę was straszył jaskółczymi ogonami i wczepami półkrytymi.

Ten wpis to tylko zajawka większego tematu, będzie więc łatwo i zrozumiale. Na straszenie i okrzyki przyjdzie pora później.

Najbardziej popularne są więc:

– Konfirmat lub inny wkręt (połączenie przelotowe):

konfirmat

– Kołek montażowy lub lamelka (połączenie nieprzelotowe):

kołki montażowe

– Trzpień + mimośród (również nieprzelotowe):

połączenie mimośrodowe

Połączenia nieprzelotowe są bardziej eleganckie, ponieważ łączenie nie jest widoczne z zewnątrz. Przy połączeniu kołkowym połączenie nie jest w ogóle widoczne.
Przy połączeniu na konfirmat lub wkręt widoczny jest łepek wkręta, konieczna jest zatem zaślepka w kolorze materiału który jest łączony.
Przy połączeniu mimośrodowym widoczny jest tylko mimośród. Producenci najczęściej tak projektują meble że zaczep mimośrodu jest wewnątrz mebla. Do kompletu zawsze jest zaślepka w kolorze płyty

Żeby nie było za łatwo to napisze tylko że połączenie na konfirmat i mimośród to połączenia rozłączne, natomiast jako że kołki mocuje się na klej w obu elementach, to ten rodzaj połączenia jest nierozłączny. Raz skleisz i amen 🙂

Wymienione tu sposoby można użyć w 99 %  mebli, trzeba tylko wiedzieć jak odpowiednio dobrać wielkości tych połączeń

Żeby nie przytłoczyć nadmiarem wiedzy tajemnej, w następnym poście omówię szczegółowo każde połączenie. Jak ich używać i robić to dobrze.

To łatwiejsze niż sądzisz 🙂

Tagged , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *