Jak to w końcu jest z tą IKEĄ?

No właśnie, ile osób tyle opinii.
Jedni murem stoją za szwedzką firmą, inni odwrotnie, że to jedno wielkie G. Że nietrwałe, że blaty się rysują, że meble się rozwalają itp.
To i ja dorzucę kilka słów od siebie. Od kogoś kto często ma do czynienia właśnie z meblami tej firmy niejako od środka. Podczas montażu muszę wziąć do ręki każdy element, czasami kilka razy. Mam więc czas aby go dobrze obejrzeć. Po zmontowaniu oceniam całość i chcę się podzielić swoim zdaniem.

Szuflada IKEA Malm
Komoda MALM

Według mnie meble IKEA oferują rewelacyjny stosunek cena/jakość. Oczywiście są wyjątki, jak wszędzie. Np. kuchnie METOD mają rewelacyjne okucia i fronty, natomiast korpusy są wykonane co najmniej słabo. Ot taki standard, nic ponad to.
Komody Ikea MALM są sensownie skonfigurowane, niedrogie, pojemne i dobre jakościowo.
Meble wykonane z drewna czasami mają lekko wykrzywione elementy, ale taka to uroda wiecznie żywego materiału.
W innych modelach to co na zdjęciu wydaje się być szkłem, jest naprawdę tworzywem sztucznym.

Nie podejmuję się aby oceniać stylistykę i kolorystykę mebli tej firmy. Ile głów tyle gustów. Natomiast mogę śmiało powiedzieć: pod względem technologicznym i konstrukcyjnym to mistrzostwo.

Oczywiście można stwierdzić że te mebelki są po prostu nudne, ile można potrzeć na białe i czarne szafki. Ale hej, kilka kolorów, w tym dominujący biały, to po prostu niskie koszty produkcji, unifikacja i optymalizacja procesów. Nie łudź się że meble są białe bo taka moda. Są białe bo mają być tanie 🙂

Docierały do mnie też głosy że te meble ikea są słabej jakości. Umówmy się, te i wiele innych produktów innych firm jest zrobiona tylko w jednym celu: zmontować, postawić/powiesić i raczej nie przesuwać co miesiąc. Chcielibyście mieć wieczną szafę za 400 zł? No sorry :/.
Żeby było jasne: nie wychwalam ani nie potępiam tej firmy. Nie podoba mi się wiele z jej poczynań, jednocześnie jestem pełen szacunku za jej rozmach i innowacje.
Jeśli chodzi o meble, nie mają się czego wstydzić. Zwłaszcza w porównaniu z największymi polskimi producentami.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *