Drewno LUB: OSB

W zasadzie ciężko jest porównywać drewno z materiałem typowo budowlanym jakim jest płyta OSB. Oczywiście drewno może być także materiałem budowlanym ale również pięknym surowcem na meble, ozdoby, elementy wyposażenia wnętrz. Dla płyty OSB trochę ciężko jest znaleźć inne zastosowanie niż budowlane. Czasami broni się jako element wyposażenia nowoczesnych wnętrz, industrialnych przestrzeni itp.
Ale czym tak naprawdę jest OSB?. Oriented Strand Board, czyli płyta o ukierunkowanych wiórach. W wielkim skrócie, z dość dużych zazwyczaj sosnowych wiórów, specjalnymi klejami, skleja się i prasuje płyty. płyta OSB

W zależności od zastosowanego spoiwa, płyta OSB może być odporna na ogień, lub wilgoć (do pewnego stopnia). I to własnie te spoiwa są kontrowersyjną sprawą.
Chodzi o emisję szkodliwych substancji. O ile w zastosowaniu typowo budowlanym nie ma to wielkiego znaczenia, to przy wykorzystaniu OSB jako elementu wewnątrz pomieszczeń niektórzy obawiają się szkodliwej emisji. Moim zdaniem niepotrzebnie, zbyt wiele rzeczy truje nas dookoła i nawet o tym nie wiemy.
Drugą kontrowersyjną sprawą jest sam wygląd OSB. Albo go pokochasz, albo znienawidzisz. Innej drogi nie widzę.

płyta OSB kuchnia

Jeśli chodzi o obróbkę to w zasadzie dobrze się tnie, gorzej wierci frezuje i skleja. Wiercenie i frezowanie jest utrudnione z uwagi na spore przerwy pomiędzy wiórami, płyta nie jest tak jednorodna w przekroju jak choćby płyta wiórowa lub MDF. A klejenie jest jak najbardziej możliwe po przeszlifowaniu powierzchni. Jest ona śliska i delikatnie tłusta, taka uroda technologii wytwarzania.
Płyta dość dobrze się maluje i lakieruje, trzeba tylko umiejętnie wykorzystać jej specyficzne zalety (wady?).płyta OSB drzwiA co z budownictwem?.

Ponieważ płyta OSB ma formę….. płyty, zastosujemy ją na poszycia domów szkieletowych, poszycia ścianek działowych, elementy konstrukcyjne stropów, podłogi, podkłady itp. Dodam że występuje w kilku grubościach i formatach, może mieć proste lub frezowane krawędzie.

podłoga szkieletowa

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *